Kamienie syntetyczne

Kamienie syntetyczne zostały stworzone przez człowieka na wzór swoich naturalnych odpowiedników. Właściwości chemiczne i fizyczne kamienia syntetycznego są takie same lub zbliżone do tego samego kamienia występującego w naturze.
Kamienie powstające na drodze syntezy, są zazwyczaj “idealne”, nie mają żadnych inkluzji ani zarysowań, posiadają intensywny, powtarzalny kolor i perfekcyjny szlif.
Pierwsze kamienie syntetyczne powstały już w XIX wieku, kiedy w laboratorium udało się opracować syntezę korundu (rubinów i szafirów). Od tego czasu, wraz z rozwojem technologii, popularność kamieni syntetycznych ciągle rosła. W dzisiejszych czasach prawdopodobnie nie ma kamienia naturalnego, którego nie da się otrzymać na drodze syntezy. Początkowo wyceniane na równi z naturalnymi diamentami, dziś stały się tak popularne, że można je już produkować w bardziej przystępnych cenach.

Kamienie syntetyczne

A kamienie sztuczne?

Kamień sztuczny różni się od kamienia syntetycznego, tym, że nie posiada swojego naturalnego odpowiednika. Tym samym ma całkowicie nowe, odmienne cechy fizyczne i chemiczne, ale kamienie takie zostają zakwalifikowane jako kamienie jubilerskie.
Typowym przykładem kamienia sztucznego może być cyrkonia, mogąca imitować różne kamienie szlachetne lub moissanit, będący sztucznym odpowiednikiem diamentu.

Jak odróżnić kamień naturalny od syntetycznego?

Tylko doświadczona osoba, uzbrojona w lupę lub mikroskop, potrafi odróżnić te dwa rodzaje kamieni. W takim przypadku ocenie poddawane są inkluzje i ogólna wewnętrzna budowa kamienia. Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku kamieni podobnych do diamentów. Wtedy taką ocenę można uzyskać jedynie przez dobrze wyposażone laboratoria gemmologiczne, które za pomocą profesjonalnego sprzętu oceniają czy mamy do czynienia z prawdziwym diamentem czy z jego imitacją. Dlatego ważne, żeby podczas zakupu biżuterii z diamentem otrzymać certyfikat potwierdzający jego autentyczność.

W jubilerstwie dopuszczalnymi praktykami są również wszelkiego rodzaju zabiegi poprawiające jakość kamieni, oczywiście przeprowadzane przez ekspertów ( na przykład olejowanie szmaragdów czy wygrzewanie rubinów do trwałej poprawy kolorów). Na rynku jubilerskim około 90% kamieni poddawanych jest drobnym poprawkom, żeby wyglądały jak najpiekniej w oczach klienta.