Rodzaje złota

W jubilerstwie możemy znaleźć złote wyroby, które różnią się między sobą barwą czy odcieniem. Wynika to z faktu, że czyste złoto nie nadaje się do wyrobu biżuterii, ponieważ jest zbyt miękkie i łatwo mogłoby ulec uszkodzeniom. Dlatego stosuje się tzw. domieszki, które utrwalają złoto i nadają pożądaną barwę. Są nimi najczęściej inne metale, w zależności jako kolor złota chcemy uzyskać.

Rodzaje złota - kolory

  • Żółte złoto

    Klasyczne żółte złoto to najczęściej stop z dodatkiem cynku lub srebra, ewentualnie z miedzią. Miedź nadaje bardziej nasyconego, żółtego koloru, im jej więcej w złocie tym kolor jest intensywniejszy, zbliżony nawet do różowego. Dodatek srebra sprawia, że złoto ma zimniejszą i jaśniejszą barwę, staje się jasnożółte.

  • Białe złoto

    Bardzo popularne ze względu na swoją wytrzymałość, dlatego świetnie sprawdza się w postaci obrączek i pierścionków. Biały kolor złota można uzyskać dodając srebra, palladu, niklu lub platyny. Najbardziej pożądane białe złoto to te z dodatkiem palladu, jednak ze względu na trudności w obróbce może być trochę droższe. Tańsze są wyroby z dodatkiem niklu, jednak ten metal może wywoływać reakcje alergiczne. Dodatkowo, często białe złoto pokrywane jest jeszcze warstwą rodu, by wydobyć głębszy odcień. W rzeczywistości białe złoto nie jest białe, lecz ma srebrną barwę. Ze względu na dodatek palladu czy srebra, białe złoto jest jednym z najdroższych.

  • Różowe złoto

    Charakterystyczną różową barwę uzyskuje się poprzez dodatek miedzi, im większy dodatek miedzi, tym barwa jest bardziej intensywna, czasami nawet czerwona. Wiąże się to również z ceną takich wyrobów, ponieważ żeby uzyskać bardziej różowy kolor, należy dodać więcej miedzi. Wtedy próba takiego wyrobu jest niższa, a więc posiada również niższą cenę.

Na rynku jubilerskim możemy spotkać wyroby w tzw. bicolorze. Jest to połączenie dwóch odcieni złota, najczęściej białego i żółtego, w jednym produkcie. Zabieg taki stosowany jest najczęściej w obrączkach.