Kamienie pochodzenia organicznego - koral

Koral

Korale są to obumarłe szkielety wapienne koralowców, występujących w wodach ciepłych stref klimatycznych, między innymi w Oceanie Indyjskim czy Morzu Śródziemnym. Powstają przez wiele tysięcy lat, rozrastając się w wielkie kolonie, tzw, rafy, gdzie tworzą rozgałęzione ławice.

Cechą charakterystyczną korali jest fakt, że w stanie surowym pozostają matowe, dopiero po oszlifowaniu pokazują swój blask i połysk.
Najbardziej poszukiwanymi w jubilerstwie koralami są te o barwie czerwonej, chociaż możemy spotkać również takie o barwie białej i różowej, ale także niebieskiej i czarnej. Według innej klasyfikacji, korale można podzielić na te o barwie białej, białej z różowymi plamkami, bladoróżowe, krwiste, czerwone, ciemnoczerwone oraz w odcieniach granatu.
Korale są wrażliwe na wysokie temperatury, a jeśli stracą barwę pod wpływem czasu, można temu częściowo zaradzić zanurzając je w wodzie utlenionej.
Po wyłowieniu, korale sortuje się według jakości, gdzie pod uwagę brana jest ich barwa, grubość oraz występujące skazy.

Koral

Koralom przypisuje się wiele magicznych właściwości. Symbolizują radość i pomagają dostrzegać dobre strony życia. Mówi się, że koral pomaga w odnalezieniu odwzajemnionej miłości, pobudza, dodaje energii i sił witalnych. Strzeże przed złą energią, pomaga pokonać stres i zdenerwowanie. Pomaga rozwijać wyobraźnię i intuicję, wzmacnia kreatywność.

Jak dbać o koral?

  1. Biżuterię z koralem musimy przechowywać osobno, z daleka od innej biżuterii, ponieważ koral może, w kontakcie z inną biżuterią, zmatowieć lub stać się porowaty.

  2. Koral musi być noszony, ponieważ podczas długiego leżenia nieużywany może stracić swoją barwę.

  3. Do czyszczenia należy używać soli kuchennej lub sody oczyszczonej połączonej z letnią wodą, a następnie dokładnie osuszyć go miękką ściereczką.